longboarding

Longboarding

Longboardy jsou specifickým druhem skateboardů. Jsou delší (od 80 cm až po 150 cm), širší a stabilnější. Vznikly jako alternativa pro surfaře, kteří chtěli přenést zážitek ze sjíždění vln do měst nebo přírody.

Longboard je stabilnější nejen díky svým větším rozměrům, ale i díky specifickým částem, z nichž je vyroben. Jedná se například o specifický materiál, objemnější a měkčí kola nebo osy otočené směrem ven. Tyto části umožňují také lepší zatáčení nebo přilnavost.

Jak tedy ve zkratce popsat longboard? Jde o delší prkno určené pro zážitek z jízdy, ne z triků na rampách. Na klasickém skateboardu ohromíte na rampách a ve skate parku. Na longboardech se naproti tomu dělají rychlostní rekordy.

Jaký je rozdíl mezi longboardem a klasickým skateboardem ?

Jak již bylo zmíněno, skateboard je ideální na různé triky. S větším longboardem zase zvládnete různé typy sjezdů – carving, cruising, downhill…

Longboard je vlastně surfovací prkno pro město. Zprostředkuje ti zážitek z jízdy, jaký je s běžným skateboardem nemožný. To je jeho hlavní účel, a proto je tak oblíben nejen mezi milovníky surfování.

Na longboardů se ale také za jízdy dělají různé triky. Třeba při slidingu se kolečko využívá k tření a smyku. Pomocí přenášení váhy a zatáčení se ovlivňuje rychlost. Nezbytnou součástí repertoáru zkušeného longboardisty jsou také točivé pohyby, přechody z místa na místo po ploše prkna a elegantní pohyb při jízdě.

Rychlost longboardů

Větší a stabilnější prkno je předpokladem pro rychlejší jízdu. Rychlost sjezdu může překročit i 100 km / h! Více ve videu:

Downhill – vrcholná disciplína longboardingu

Longboardeři prokazují své schopnosti v královské disciplíně nazvané downhill.

Právě downhill je také jedinou oficiální disciplínou longboardingu. Využívají se při něm vhodné kopce a je ideální pro překonávání rychlostních rekordů.

Jak vybrat vhodné prkno pro longboarding?

Neexistuje univerzální volba, protože pro každého z nás může být vhodné jiné prkno. Nezáleží jenom na tvé tělesné stavbě, ale také zkušenostech nebo typu sjezdů, který chceš vyzkoušet.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *